Łazienka, poza tym, że może być domową oazą spokoju i relaksu, jest też miejscem, które narażone jest na powstawanie groźnych zawilgoceń i zagrzybień. Aby uniknąć problemów z powracającą pleśnią i koniecznością gruntownego remontu, warto poznać sposób na zapobieganie – czyli funkcjonalną wentylację.
Podczas kąpieli, wydziela się bardzo dużo pary wodnej, jeśli więc nie zapewnimy prawidłowej wentylacji tego pomieszczenia, może okazać się, że na ścianach i fugach rozgości się niechciana pleśń. Warto pamiętać, że grzyby, w tym także pleśń nie tylko szpecą pomieszczenia, ale są także bardzo groźne dla naszego zdrowia. Aby zminimalizować osadzanie się wilgoci w pomieszczeniu, a tym samym zmniejszyć możliwość występowania pleśni, należy zadbać o dobrze funkcjonująca wentylację. Jeśli w naszym domu na dobre rozgościła się wilgoć, tutaj znajdziecie skuteczne sposoby na jej zwalczenie: https://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design/wilgoc-w-mieszkaniu-jak-ja-zwalczac.html.
W przypadku wentylacji niewielkich pomieszczeń (do 6,5 m3), zazwyczaj wystarczy wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu różnicy temperatur – wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. Jeśli na zewnątrz jest chłodno, a wewnątrz ciepło – wytwarza się podciśnienie, które wymusza ruch powietrza. Z tego powodu, wentylacja działa najlepiej w okresie jesienno-wiosennym, gdy różnica ta jest zazwyczaj najwyższa. Odpowiednią cyrkulację powietrza umożliwiają kratki wentylacyjne, prowadzące do szybów.
Kratka na przewodzie wentylacyjnym, powinna być umieszczona jak najbliżej sufitu – tzn. nie wyżej, niż 15 cm od jego linii. Aby kratka odpowiednio spełniała swoją funkcję, musi mierzyć co najmniej 14×14 cm. Należy także pamiętać o tym, aby w dolnej części drzwi łazienkowych znajdowały się otwory lub klatka wentylacyjna (ewentualnie można podciąć drzwi o około 2,5 cm). Pamiętajmy także o tym, by przewód wentylacyjny z kratką znajdował się jak najdalej drzwi – tak, aby strumień powietrza mógł przepływać przez całe pomieszczenie. Na kratkach nie należy też stosować siatek przeciw insektom, gdyż utrudniają one odpowiedni przepływ powietrza, a tym bardziej zawieszać różnego rodzaju ozdoby.
Niekiedy stosuje się także wentylację mechaniczną – głównie wtedy, gdy wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca. Zazwyczaj, zamiast kratki wentylacyjnej stosowany jest wentylator elektryczny. Problem z taką wentylacją polega na tym, że urządzenie działa wyłącznie wtedy, gdy je włączymy (a nie automatycznie, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej). Często domownicy po prostu zapominają o włączeniu wentylatora, a przez to pomieszczenie pozbawione jest jakiejkolwiek wentylacji. Aby temu zapobiec, stosuje się układy, które sterują jego pracą. Taki wentylator może automatycznie włączać się wtedy, gdy przebywamy w pomieszczeniu, bądź też automatycznie włączać się, gdy wykryje zbyt wiele wilgoci.
Warto pamiętać, że wentylacja mechaniczna nie działa przez cały czas, dlatego nie wolno stosować jej w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi o otwartej komorze spalania. W razie awarii podgrzewacza, mogłoby to spowodować niebezpieczeństwo zatrucia gazem.
Napisz komentarz