Ściany jak nowe! Wszystko o farbach strukturalnych!

Jeśli nie lubisz monotonii, inspirują cię artystyczne wnętrza z lekką nutką tajemniczości to możesz być pewien – farby strukturalne będą idealnym produktem do aranżacji twoich domowych wnętrz.

Na czym polega innowacyjność farb strukturalnych?

Przede wszystkim na tworzeniu zupełnie nowych powłok na ścianach. Formy dekoracyjne mogą być różne, w zależności od tego, jakiej użyjemy techniki nakładania farby. Nieco inny jest także skład tego rodzaju farb. Z reguły powstają one bowiem na bazie lateksu i akrylu, a w sklepach możemy je kupić jako proszek lub w postaci gęstej masy. Czy farby strukturalne pasują do każdego wnętrza? Oczywiście, że tak. Po wymieszaniu różnych rodzajów tej farby uzyskujemy niepowtarzalne kolory. Natomiast w zależności od użytej techniki nasze ściany będą przypominały nowoczesny kamień, klasyczne drewno lub stare tynki, które są przecież bardzo modne w mieszkaniach typu loft.

farby

Najczęściej wymieniane zalety farb strukturalnych?

Farby te pozwalają na uzyskanie wyjątkowych efektów na ścianie, zapewniają ponadto wysoką odporność oraz trwałość i są mimo swej ceny znacznie tańsze od podobnych wizualnie tynków dekoracyjnych. Przede wszystkim pozwalają naszym ścianom oddychać. Zapobiegają tym samym powstawaniu nieestetycznych zawilgoceń oraz trudnych do usunięcia pleśni i grzybów. Farby strukturalne to także dobry pomysł na przykrycie ścian z widocznymi nierównościami lub pęknięciami.

Na czym polega technika nakładania farby strukturalnej?

Aby dobrze przygotować się do nakładania farby strukturalnej na nasze ściany konieczny będzie zakup mieszadła z wiertarką, wiadra, pacy oraz przedmiotów, za pomocą których będziemy nakładali farbę na daną powierzchnię – szczotki, gąbki, wałka, grzebienia. Zazwyczaj część tych przedmiotów mamy już na wyposażeniu swojego warsztatu malarsko – remontowego. Nie ma właściwie ograniczeń co do narzędzi za pomocą których będziemy tworzyć wzory na ścianie. Tutaj liczy się nasza pomysłowość i wyobraźnia.

Malowanie farbami strukturalnymi

Pierwszy etap

Mieszamy farbę zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu. Następnie nakładamy warstwy farby na podłoże ściany. Nie ważne, czy posłuży nam do tego pędzel, wałek czy szpachla, grunt w tym, by warstwy były w miarę równomierne i nałożone jednym ruchem na całej długości malowanej powierzchni. Gdy farba jest już na ścianie, należy rozpocząć wykonywanie wzoru. Gąbka, szczotka? Użyj tego, co sobie wcześniej zaplanowałeś. Wzór należy wykonać zanim farba wyschnie. Do wytłaczania na powierzchni ściany wzorów można użyć specjalnego wałka fakturowanego. Specjalne wałki mogą być gumowe, gąbkowe lub irchowe.

 

Warte zapamiętania:

Farbami strukturalnymi nie malujemy wówczas, gdy temperatura otoczenia jest niższa niż 8°C;

W czasie malowania pamiętajmy, by co jakiś czas zamieszać energicznie farbę przygotowaną w pojemniku;

Czas schnięcia farby strukturalnej na ścianie trwa do 48 godzin od momentu jej nałożenia.

Artykuł powstał na podstawie: https://www.castorama.pl/inspiracje-porady-design