Różowy dom w zielone paski
Gdyby w Familiadzie padło pytanie, z czym Polakom najczęściej kojarzy się dom na wodzie, powiedzieliby zapewne, że z domem na drzewie, ze skromną barką, łódką lub innym niepokaźnym statkiem. Wczoraj przy Moście Milenijnym we Wrocławiu, dzisiaj przy Wybrzeżu Słowackiego, jutro w Opolu, a za dwa tygodnie może w Szczecinie. Zacumowany obecnie na Odrze w samym centrum Wrocławia, w malowniczej okolicy Ostrowa Tumskiego dom na wodzie, należący do Pana Kamila jest wykwintnym połączeniem najnowszych zdobyczy techniki i dobrego smaku aranżacji wnętrz.
Najwybitniejszy współczesny wrocławski twórca domów na wodzie nie odrzucił nawet motywów mitologicznych. Jego dom na wodzie to DNW1 – Wiadrus. Nazwa nawiązuje do postaci boga Odry. Boskość Wiadrusa nie kończy się jednak tylko na nazwie. Czy liczba około 300 potencjalnych sąsiadów, z których żaden jednak nie zrealizował swojego marzenia, jest wystarczająco wymowna? Pan Kamil podziwiany jest za konsekwencję w dążeniu do celu i cierpliwość w zmaganiu z przeciwnościami losu. To nie tylko rzeka i woda, która przynosi energię, motywowała go do działania, ale i dziesiątki przyjaciół. Sam projekt również był motywujący. William Wharton, autor “Domu na Sekwanie” pisał: “… cały czas się rozwijasz, by sprostać codziennym wyzwaniom. Wiem, że stałem się pod wieloma względami kimś lepszym, właśnie dzięki temu, że wytrwałem tak długo. Zyskałem większą wiarę we własne siły…”
DNW1 – Wiadrus to projekt Pawła Barczyka, który na konkursie w Szczecinie w 2008 roku nie zdobył nawet wyróżnienia. Najciekawsze jest jednak to, że jako jedyny spośród innych nagrodzonych, futurystycznych projektów, został zrealizowany. Nie zostałby jednak zrealizowany w takiej formie, gdyby nie najnowsze zdobycze techniki. Ten energooszczędny dom wyposażony jest w systemy ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i rekuperacji. System kanalizacji wspomagany jest czterema pomporozdrabniaczmi firmy SFA, bez których dom nie mógłby istnieć. Kuchnia wyposażona jest w pompę Sanivite Silence pozwalającą na przetłaczanie ścieków w poziomie na odległość 50m i wysokość 5m, mała toaleta w Sanislim 2 oraz duża łazienka z umywalką, WC, bidetem i kabiną również w Sanislim 2. Jest to pomporozdrabniacz do ścieków czarnych najmniejszy pod względem gabarytowym dostępny na rynku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że SFA jest światowym liderem w produkcji pomporozdrabniaczy z ponad 55 letnia tradycją. Dzieki takim urzadzeniom możliwe jest instalacja łazienki, kuchni, pralni czy WC w dowolnym miejscu, niezależnie od połozenia pionów kanalizacyjnych lub ich braku jak w tym przypadku.
Ponieważ DNW1 – Wiadrus nie podlega pod prawo budowlane, bo jest statkiem, mógłby być pomalowany na tytułowy różowy w zielone paski. Ale oczywiście nie jest. Doskonale wpasowuje się w okoliczny krajobraz, w którym jest jeszcze miejsce co najmniej na kilka kolejnych domów na wodzie. Życzymy więc jak najszybciej nowych sąsiadów i zachęcamy do polubienia strony Pana Kamila i śledzenia Jego losów na: https://www.facebook.com/pages/Dom-na-wodzie/10150092903305408
Napisz komentarz