Pralki to świetny wynalazek. Dziś nie wyobrażasz sobie bez niej życia. Zawsze sortujesz rzeczy do prania. Bierzesz pod uwagę kolor, rodzaj tkaniny. Masz w łazience lub pralni różne proszki: do białego, do kolorów itp. A o czym trzeba wiedzieć, aby dobrze , bez zagnieceń wyprasować koszule, obrusy, firany?
– Prasowanie zacznij od ubrań cienkich, delikatnych, kiedy żelazko nie jest jeszcze bardzo rozgrzane, potem prasuj te, które wymagają wyższej temperatury.
– Na lewej stronie prasuj ciemne materiały, sztuczne i naturalne jedwabie.
– Białe i jasne tkaniny prasuj na prawej stronie.
– Adamaszkowe wyroby, np pościel, obrusy, serwety zaczynaj prasować delikatnie od prawej strony, potem przejdź na lewą stronę.
– Prasując koszulę lub bluzkę, zacznij od kołnierzyka i mankietów.
– Nierównych krawędzi przy chusteczkach unikniesz, gdy po złożeniu na pół i rozciągnięciu będziesz prasować od złożenia na zewnątrz.
– Nie nadużywaj pary. Służy ona tylko do zmiękczenia tkaniny, dlatego musi być z niej usunięta. Wilgoć nie może pozostać w tkaninie. Ostateczny wynik prasowania to przecież suchy materiał, gładki i bez tzw. zaprasek.
– Dobry efekt prasowania osiągniesz wtedy, kiedy nie naciskając żelazka, będziesz gładko i delikatnie przesuwać nim po materiale.
I pomyśleć, że dawno temu pranie wymagało ogromnego wysiłku ( kto dziś wie, co to jest kijanka do prania lub tara do prania?), a do prasowania potrzebne było żelazko z duszą. Chcesz zobaczyć te rzeczy? Wybierz się do muzeum.
Przyszłością są teraz deski, takie jak np. ta poniżej.
Chyba jednak wygodniejsza jest zwykła deska na nóżkach. W tym wypadku musi być szyba lub jakiś laminowanych mebel. Podobają mi się jeszcze takie wyjeżdżające z mebli.