Na jakiej zasadzie działa elektryczne ogrzewanie podłogowe ?
Po prostu w podłodze instaluje się elektryczne kable grzejne, które przez podłogę przekazują ciepło do kuchni, łazienki czy innego pomieszczenia (w zależności od tego, gdzie przebiegają kable). To bardzo dobry i ekologiczny sposób ogrzewania mieszkania, a koszty eksploatacji – przy dużym komforcie użytkowania – nie są tak bardzo wysokie.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być wykonane na dwa sposoby:
1. ogrzewanie bezpośrednie,
2. ogrzewanie akumulacyjne.
Zaletą pierwszego sposobu jest regulacja temperatury pomieszczenia na bieżąco. Termostat – tak jak w żelazku – włącza się i wyłącza, aby temperatura była stała, taka, jaką ustalił użytkownik. W tym systemie kable są tuż pod podłogą. Natomiast w drugim przypadku kable są umieszczone głębiej, tzn. pokrywa je grubsza warstwa wylewki betonowej: ok 7-10 cm. Właśnie ta warstwa betonu zatrzymuje ciepło, aby je potem stopniowo oddawać.
Jaka jest zaleta ogrzewania akumulacyjnego?
Zmniejszenie kosztów eksploatacji (głównie zużycia prądu) dzięki możliwości ustawienia nocnej taryfy poboru energii elektrycznej. Specjalny układ sterowania reguluje okres ładowania ciepła. W dzień ciepło – skumulowane nocą w warstwie betonu – jest oddawane do otoczenia.
Jaka jest wada ogrzewania akumulacyjnego?
Czasem temperatura pomieszczenia może być zbyt wysoka i nie mamy na to wpływu, nie mamy możliwości regulacji, bo oddawania ciepła przez rozgrzany beton nie da się zatrzymać. Oczywiście, możemy otworzyć okno, ale za ciepło i tak zapłacimy.
[fot. via : kaboodle]
Zobacz również : podgrzewany dywan
Napisz komentarz