Gdzie szukać inspiracji do aranżacji w stylu loft?
Architektura poprzemysłowa przysposobiona na potrzeby mieszkaniowe staje się coraz bardziej popularna. Deweloperzy zagospodarowują tereny skazane przez miasta na zapomnienie, a projektanci wnętrz poszukują coraz to nowych pomysłów na urządzenie przestronnych wnętrz.
Skąd wzięły się lofty?
Duża, niczym nie ograniczona przestrzeń loftu wymaga charakterystycznego urządzenia wnętrza. Co ciekawe, początkowo mieszkania tego typu zamieszkiwali artyści amerykańscy, którzy za bezcen wynajmowali pofabryczne hale i organizowali tam pracownie. Trudno mówić o stylu urządzania wnętrz w przypadku malarzy, panował tam najczęściej artystyczny bałagan, jednak odkryty został wtedy potencjał, jaki kryje się w budynkach poprzemysłowych przystosowanych do warunków mieszkaniowych.
Raczej mniej, niż więcej
Obecny styl urządzania tego typu wnętrz nie przewiduje bałaganu, chaosu i nieporządku wprowadzonego przez nadmiar przedmiotów. Wręcz przeciwnie – mebli i sprzętów powinno się znaleźć jak najmniej, za to każdy z nich powinien być dobrany ze względu na jego wygląd – wzornictwo przemysłowe ma w przypadku stylu industrialnego bardzo duże znaczenie. Ascetyczny styl wnętrz wynika ze starannego rozmieszczenia poszczególnych przedmiotów – tutaj wszystko jest z jednej strony funkcjonalne, z drugiej – wystawione na pokaz niczym w katalogu wnętrzarskim.
Jakie materiały stanowią o sile loftu?
We wnętrzach loftów panuje nastrój chłodnej wyniosłości, co podkreśla nie tylko wyszukane wyposażenie, ale również materiały użyte do dekoracji ścian i posadzek. Oczywiście najlepiej jest, jeśli przy urządzaniu pomieszczeń wyeksponowano należycie sól stylu loftowego – pierwotne elementy konstrukcyjne budynku wraz z oryginalnym pokryciem ścian, którym nierzadko jest surowa cegła. Aby wzmocnić wizerunek stylu industrialnego, we wnętrzach stosuje się betonowe wykończenie, szkło, masywne drewno.
Różne źródła inspiracji
Inspiracje do pomysłów na wypełnienie przestrzeni loftu czerpane są z różnych źródeł. Jeśli mamy na myśli ascezę przedmiotów – nic nie może się równać się z minimalizmem stylu japońskiego. Jeśli surowość przedmiotów – to tylko styl skandynawski. Jeśli sterylność i czystość – trzeba szukać miejsc, gdzie obie cechy bezgranicznie królują. Może to być… kuchnia w wielkim hotelu. Z tej racji, że utrzymywana jest w porządku i czystości, stanowi dobre źródło inspiracji. A gdy zobaczy się tajniki jej wyposażenia, część z nich można przenieść na grunt stylu industrialnego. Przykładem może być użycie blachy jako funkcjonalnej ozdoby ściennej w miejscach, w których przygotowuje się posiłki dla gości hotelowych i restauracyjnych. Jej chłód znakomicie znajduje zastosowanie w przypadku kuchni czy wysp kuchennych w przestrzeniach loftowych. Z tej racji, że potrzeba codziennych starań w utrzymaniu jej w nienagannej czystości, nie nadaje się do każdego pomieszczenia, w którym powietrze przesiąknięte jest parą wodną.
Napisz komentarz