Jeżeli chcemy, aby zakupione przez nas okna drewniane były trwałe, musimy upewnić się, czy na etapie produkcji zabezpieczono je odpowiednimi powłokami lakierniczymi. Wybierając zaś powłoki lakiernicze do pielęgnacji okresowej należy zwrócić uwagę, czy będą zabezpieczać okna przed grzybami, porostami i glonami oraz czy będą zapobiegać niszczeniu drewna przez owady.
Zdjęcie zamieszczone dzięki uprzejmości vitroszlif.com.pl – producenta drewnianych okien i drzwi
Czynniki pogodowe
Oczywistym jest fakt, że okna drewniane narażone na działanie czynników pogodowych. Musimy więc zadbać o dopasowanie konserwacji z uwzględnieniem naszego klimatu. Uważamy zatem na produkty z południa Europy, zachwalane czasem przez znajomych z innych krajów niekoniecznie sprawdzą się w naszym przypadku. W naszym klimacie okna drewniane narażone będą na silne nasłonecznienie, ale także na deszcz. W połączeniu dużą amplitudą temperatur, która wymusza na drewnie pracę – materiał zmienia w takich warunkach swoją objętość – można obserwować zmiany kolorów drewna, a także zmianę struktury już na powierzchni.
Powłoki lakiernicze
Powłoki lakiernicze muszą pozwalać drewnu oddychać, wpływa to na zmniejszenie ilości wilgoci w drewnie odprowadzanej z wewnątrz pomieszczeń. Niezwykle istotna jest również twardość powłok lakierniczych, która to określa poziom zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Pigmenty kolorystyczne
Na zakończenie pamiętajmy, że pigmenty kolorystyczne lakierów powinny tworzyć skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi i UV. Do szeregu wymienionych warunków dochodzi jeszcze najważniejszy – aby powłoki spełniły wymogi dotyczące ochrony środowiska i aby były przyjazne ludziom.
Napisz komentarz