Identyfikacja potrzeb
Proces projektowania kuchni powinnaś zacząć od określenia swoich potrzeb. Takie rozpoznanie przyda się zarówno Tobie jak i osobie lub firmie która wykona projekt. Zacznij od zastanowienia się jaka powinna być wielkość Twojej kuchni. W przypadku starszych mieszkań masz tutaj niestety większy problem, bo wielkość kuchni często nie jest do zmienienia, jeśli jednak kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego lub dom i deweloper lub Twój wykonawca jeszcze nie postawił ścianek działowych lub po prostu możesz je dowolnie przesuwać, masz dobrą pozycję wyjściową. Głównymi zasadami, którymi powinnaś się kierować są :
– wielkość kuchni powinna być dopasowana do wielkości mieszkania lub domu
– po drugie powinnaś wziąć pod uwagę liczbę osób, która będzie z kuchni korzystać
– po trzecie wielkość uzależniona powinna być od ostatecznego zastosowania kuchni, to znaczy czy będziesz tam jedynie przygotowywać posiłki, czy również korzystać z niej jako z jadalni.
Oczywistym kryterium powinien być również Twój styl życia, jeśli często jadacie na mieście, a kuchnia służy głównie do przygotowywania kanapek oraz kolacji, a w/w jadacie w salonie lub w jadali, nie ma sensu, aby kuchnia była anormalnie duża. Możesz nawet zastanowić się nad np. aneksem kuchennym.
Pod uwagę weź również ilość sprzętu AGD, który chcesz kupić do kuchni, czyli np. lodówkę, zamrażarkę, kuchenkę, stół, liczbę i wielkość szafek, zlew, usytuowanie okna w kuchni itp.
Budżet
W każdym działaniu, w którym wydajesz większe pieniądze warto jest przygotować sobie plan budżetowy, czyli plan wydatków. Zdaję sobie sprawę z faktu, że znakomita większość z nas musi liczyć się z pieniędzmi. Tym bardziej wykonanie listy wydatków jest tak bardzo istotne. Powinnaś zacząć od przygotowania listy elementów kuchni, które chcesz widzieć w swojej kuchni, czyli np. określony model lodówki, kuchenki itp. W budżecie powinnaś określić również górną granicę wszystkich wydatków, które jesteś skłonna przeznaczyć na projekt kuchni, no chyba, że nie musisz przejmować się pieniędzmi. Wtedy ten etap możesz ograniczyć do listy „zachcianek”, a wycenę pozostawić projektantowi.
Z reguły jednak budżet jest ograniczony, więc listę możesz przygotowywać w kilku wariantach, tak aby możliwe były przesunięcia w budżecie, np. zakup tańszego okapu, albo tańszej lodówki.
Wybór stylu
Gdy już wiesz, jaką wielkość ma mieć Twoja kuchnia oraz jakie chcesz aby tam znalazły się sprzęty, gdy już masz budżet i określone ramy wydatków możesz przejść do wyboru stylu Twojej kuchni. Na tym etapie podejmujesz kluczowe decyzje, które będą miały wpływ na efekt końcowy. Rzadko udaje się na osiągnąć ideał, a to dlatego, że nie zawsze jesteśmy w stanie wyartykułować nasze oczekiwania. Pamiętaj, że styl kuchni musi również współgrać z całym domem, chyba, że sam dom, czy mieszkanie jest pewnego rodzaju układanką stylów. Dobra rada, jeśli kuchnie urządzasz na więcej niż 3 lata, zrezygnuj z pogoni za modą i rozważaj style i kolory ponadczasowe.
Przygotowanie projektu
My Polacy mamy taką jedną cechę, która wyróżnia nas wśród narodów świata, każdy z nas jest najlepszym lekarzem, a każdy facet zna się na samochodach. Ja jednak zwracam uwagę na to, że jeśli chodzi o tak kluczowe miejsca w domu jak kuchnie, powinniśmy zaufać specjaliście, zaznaczam tutaj od razu, że nie każdy świetny architekt, czy nawet projektant wnętrz będzie potrafił zaprojektować kuchnie łącznie z meblami. Jeśli ktoś oferuje nam takową usługę, zapytajmy o dotychczasowe realizacje, zdjęcia wizualizacje itp. Jeśli Twój projektant wnętrz nie ma takowego doświadczenia, lepiej wybrać profesjonalne studio kuchni, które oczywiście może współpracować z Twoim projektantem wnętrz.
Wybór mebli
Do wyboru mamy meble polskie, włoskie, niemieckie, od rzemieślnika.
Najczęściej wybierając meble do kuchni decydujemy się na te które najbardziej nam się podobają (kryterium wygląd). Ja jednak sugeruje brać pod uwagę również ergonomię mebli oraz materiał z którego są wykonane.
Decydując się na producenta mebli najlepiej wybrać takiego o potwierdzonej renomie lub tego poleconego przez dobrych znajomych. Nie każdy polecający jest wart zaufania, bo ludzie często chwalą to co mają, bo innego nie znają.
Teraz kilka prawd o meblach kuchennych:
– rzadko kiedy najtańsza oferta jest równocześnie solidna, mój znajomy wybrał najtańsze meble, minął rok i ostatnio mówił mi, że szuka nowych mebli, przez co za kuchnie zapłaci dwa razy.
– meble robione w oparciu o własny projekt są prawie zawsze droższe od podobnych robionych seryjnie
– najlepiej zamówić meble wraz z montażem.
Sprzęt AGD
Pamiętaj, aby działać po kolei. Sprzęt AGD kupuj dopiero, gdy jesteś już pewna ostatecznego wyglądu kuchni. Zaczynaj od największych i strategicznych sprzętów takich jak kuchenka i lodówka.
Zobacz również : Projekty kuchni #1 Projekty kuchni #2
Napisz komentarz