Oszczędne ogrzewanie polega na właściwym doborze i regulacji systemu grzewczego. Odpowiednio dobrany system sterowania ogrzewaniem pozwala zmniejszyć rachunki nawet o 40%. Nieważne jak dobry kocioł grzewczy mamy – ważne czy właściwie rozprowadza ciepło do wszystkich pomieszczeń i czy nie pracuje niepotrzebnie.
Ogrzewanie danego pomieszczenia powinno zależeć od tego w jakim miejscu domu jest usytuowane. Pokoje znajdujące się w narożnikach są zimniejsze niż te w środku. Któraś ze ścian budynku zawsze jest lepiej nasłoneczniona. W niektórych miejscach, jak np. w kuchni znajdują się niezależne źródła podnoszące temperaturę, takie jak kuchenka. Pamiętajmy też o tym, że w różnych pomieszczeniach potrzebujemy innych temperatur. Optymalna temperatura w łazience powinna być o 2 stopnie wyższą niż gdzie indziej, natomiast w sypialni powinna wynosić od 18 do 20 stopni. Z kolei takie miejsca jak garaż nie powinny być zbytnio dogrzewane. Pamiętajmy też o tym, że kiedy nie ma nas w domu cały system nie musi pracować pełną parą. Możemy np. ustawić stałe godzinny niższej pracy ogrzewania na czas kiedy jesteśmy w pracy, czy szkole. Podobnie nocą. Wyjeżdżając na kilka dni nie powinniśmy wyłączać całkowicie ogrzewania. Ponowne nagrzanie murów pochłonie więcej energii niż utrzymanie go w stałej, niższej niż zwykle, temperaturze.
Podstawą naszego systemu jest oczywiście termostat. Możemy wybrać różne opcje zaawansowania – od ręcznego sterowania, po elektroniczne z wyłącznikami czasowymi i czujnikami temperatury. Pamiętajmy o tym, aby termostat umieścić z dala od źródła ciepła, tak aby pokazywał rzeczywistą temperaturę.
źródło : Purmo
zobacz również:
Ogrzewanie domu
Grzejniki Purmo
Napisz komentarz